Kiadványok

A nevelés minőségének fejlesztését, valamint a cserkészet népszerűsítését szolgálják a projektben elkészült kiadványok, ismeretterjesztő és tájékoztató füzetek.

 

▶ Alapismeretek a cigány, roma közösségekről

A mozgalom számára új, de nagyon időszerű téma a hátrányos helyzetű, különösen a roma nemzetiséghez tartozó gyerekek felé nyitás. Mivel ez a társadalmi réteg jellemzően nem vett részt  Magyarországon a cserkészetben, ezért az eredményes megszólításuk érdekében érdemes előbb mélyebben megismerni a nemzetiségi csoport jellemzőit. Ebben nyújt segítséget ez a romológia kiadvány.

▶ Vezetés ösvényein

A cserkészmozgalom egyik legerősebb tevékenysége a vezetőképzés. Vezetőképző táborainkban 10 napra kivonulunk a világból, hogy igazán át tudjuk adni magunkat a vezetővé válás fárasztó, de izgalmas útjának. A természetben nomád módon eltöltött idő a cselekedve tanulás módszerére épül, a vezetői tudás megszerzéséhez azonban a szakirodalom alapos ismerete is szükséges. Erről a képzés bőven gondoskodik is, ez a kiadvány pedig összefoglalja a legfontosabb elméleti tartalmakat mindazoknak, akik érdeklődnek a téma iránt.

▶ Gyermekvédelmi ismeretek cserkészeknek

A XXI. század egyik legfontosabb előrelépése össztársadalmi szinten a gyermeki jogok jelentőségének felismerése és a gyermekvédelem rendszerének  kidolgozása. Ezt az aspektust minden gyermekekkel foglalkozó szervezetnek kiemelt figyelemmel kell kezelnie. Ennek érdekében született ez a kiadványunk,  mely támpontot jelenthet minden cserkészvezető számára a témakör megismeréséhez.

▶ Scouting for Boys

A Scouting for Boys (Cserkészet fiúknak) az első könyv a cserkészetről, amelyet annak alapítója, Robert Baden-Powell írt és illusztrált. Fiatalkori és későbbi katonai élményei, valamint a brownsea-szigeti első cserkésztábor tapasztalatait foglalja ebbe a kötetbe. Ez olyan alapmű, amelynek ott a helye minden cserkész polcán.

▶ A különpróbázás szabályai

A cserkészmódszer egyik legfontosabb eleme a gyerekek képességeinek fejlesztése rendszeres kihívások, különpróbák által. Az évek során létrejött sokféle különpróba rendszerezését Vidovich Kálmán cst. (298.) javasolta. Kezdeményezésének hála megszületett A különpróbázás szabályai című kiadvány, amely könnyen áttekinthetővé teszi a különpróbák teljesítésének feltételeit. A kis könyvet letisztult grafikája és zsebre vágható mérete miatt a gyerekek is szívesen veszik kézbe.

▶ Magyar Cserkészélet (1910-1948)

Ahhoz, hogy egy szervezet erős legyen, határozott jövőképpel rendelkezzen, fontos, hogy az alapjai, a hagyományai és a története elérhető legyen tagjai számára. A magyar cserkészmozgalom életét egy új és átfogó módon mutatja be a kötet több mint húsz tanulmány segítségével. A csaknem 30 történész munkáját Tabajdi Gábor cserkész és történész fogta össze. A tanulmányok az 1910 és 1948 közötti történelmi korszakot vizsgálják.

▶ Mi fán terem a cserkésztábor?

A kiadvány célja, hogy rövid áttekintést nyújtson azoknak a szakembereknek, akik munkájukkal segítik a cserkésztáborok, szabadtéri cserkészprogramok zavartalan megvalósulását. Megismerhetik belőle a cserkésztáborokra jellemző sajátos folyamatokat és tevékenységeket.

▶ Mi fán terem a cserkészet?

A projekt egyik legfontosabb célja a cserkészet népszerűsítése. Ez a korábban készült kiadvány ennek a célnak az egyik kiemelkedő eszköze mindenki felé, akinek érdeklődését felkeltette a cserkészet. Ezért a projekt keretein belül tartalmi felülvizsgálata és grafikai megújítása történt meg.

▶ Nevelési kézikönyvek

Ezeknek a korábbi kiadványoknak a tartalmi felülvizsgálata és grafikai megújítása a minőségi nevelés célkitűzés eléréséhez járul hozzá. Ezek a különböző korosztályok (kiscserkész, cserkész, kósza, vándor) és különböző vezetők (őrs-, rajvezető) számára készült, a mindennapi cserkész munkát segítő könyvek.