Élménypedagógiai programok

A projekt nagy értéke, hogy a módszertani fejlesztés terén nem állt meg a kézbevehető, leírt, vizuális anyagoknál, hanem olyan gyakorlati programok kidolgozására is lehetőséget adott, amelyek hosszú távon épülhetnek be a cserkész nevelési rendszerbe.

Az itt bemutatott programtervek megvalósításáról a Programok aloldalon olvashatsz.
Azért, hogy a kidolgozott új élménypedagógiai módszereket bármely csapat meg tudja valósítani, részletes leírásukat elérhetővé tettük a peldaul.hu módszertani portálon. Az élménypedagógiai programtervezetek alapvető célja, hogy az érdeklődő gyerekek élményszerűen belekóstolhassanak a cserkész életérzésbe a tevékenységek, játékok által. Ezt tartottuk szem előtt, a cserkészet népszerűsítését célzó, alábbi programötletek kidolgozásánál.

 

▶ Én is képes vagyok rá! 

A hátrányos helyzetű tematikánkhoz kapcsolódva néhány civil alapítvány által roma gyermekek számára működtetett tanodákba Élménynapokat szerveztünk. A tanodákba járó gyermekek számára összeállított programtervben a jelenlévő cserkészekkel való ismerkedés után kézműves foglalkozás, szabadtéri cserkészjátékok és kötetlen beszélgetés szerepelt. Fontosnak tartottuk a szülőkkel is megismerkedni, ezért őket is bevontuk az eseményekbe közös főzéssel és étkezéssel, ami a közösségteremtésnek egy fontos momentuma számukra és a cserkészek számára is. Így máris megtörténhetett az élményszerű kapcsolódás két nagyon különböző világ között.

▶ Találkozz Cserkészekkel! 

A cserkészetbe való bepillantás másik formája volt a Találkozz Cserkészekkel! sorozat, amelyet strandokra, állatkertekbe, falunapokra, egyszóval népszerű nyári helyszínekre terveztünk. Ezt a programot úgy dolgoztuk ki, hogy az adott helyszínen arra járó, nyaraló, kikapcsolódó családok gyermekei rövid idő alatt is valami olyan élményhez jussanak, amely által közelebb kerülnek a cserkészethez, ugyanakkor számukra kézzelfogható eredménye is lesz ennek a találkozásnak. Az élményszerűség és a kézzelfoghatóság leginkább a kézműves tevékenységben jelenik meg, amely egy klasszikus módszer a cserkészek módszertárában.

▶ Találkozz Cserkészekkel Karácsonykor, Találkozz Cserkészekkel Húsvétkor!

A karácsonyi és a húsvéti programjainkat a járványügyi korlátozások miatt személyes jelenlét mellőzésével kellett terveznünk. Emiatt kifejlesztettünk egy különleges ajándékot, amely lényegben egy „Instant közösségi - kézműves foglalkozás”. Egy olyan ajándékcsomagot terveztünk a gyermekvédelmi gondoskodásban élő gyermekek csoportjai számára, amely közös játékra és kézműves alkotásra inspirálta őket. Használtuk a virtuális tér lehetőségeit is, az instrukciókat ugyanis videó formájában készítettük el az alapanyagok mellé.

▶ Rendhagyó Cserkésztöri órák

A projekt mindkét céljához jól illeszkedik ez a tematika, hiszen a cserkészek számára fontos, hogy a saját gyökereikhez, történetükhöz jól tudjanak kapcsolódni,  a nem cserkészek pedig a program által  megismerhetik, hogy a cserkészmozgalom hogyan tűnt fel a történelem viharai között. Ezáltal a világtörténelmi és a magyar történelmi dimenzió is szélesedik számukra. Gondolva a járványhelyzetre ennek a témának egy online kurzust is létrehoztunk a tanuljotthon.cserkesz.hu oldalunkon, amely a 2020. évi  tavaszi korlátozások idején kifejezetten üdítő színfolt volt.

▶ GeoCsero

A GeoCsero egy kincskereső cserkészjáték, ami inkább a nem cserkészeknek izgalmasabb, illetve a cserkészek közül a kiscserkész korosztálynak. A játék egy 6 pontból álló pályán zajlik, ahol a pontoknál a cserkészettel kapcsolatos feladatokat kell megoldani, a pontok között pedig egyszerű  tájékozódási feladatokkal tudnak a gyerekek továbbhaladni. A végén természetesen kincs vár rájuk.

Azért, hogy minden cserkészcsapat tudja használni ezt a játékot, elkészítettük a hozzá tartozó eszközdobozt több mint 30 példányban. A csapatparancsnokok pályázhattak, valamint minden, az elmúlt 3 évben alakult csapat kapott egyet, és minden kerületi önkéntesmentor csapat is egyet-egyet. A ládikók kölcsönkérhetők, így minden csapat számára könnyen megvalósítható a program.

▶ Pálya-Orienteering

A Pálya-Orienteering kifejezetten a középiskolás, pályaválasztás előtt álló korosztályt célozza, akár cserkészek, akár nem. Itt is egy pályán haladnak végig a résztvevők, de az egyes pontoknál különböző személyiségtípusokkal kapcsolatos gondolkodtató kérdéseket találnak, a pontok között pedig kreatív alkotásra (pl.: videók, fotók készítésére) késztetjük őket. A program megvalósításához némi pszichológiai háttértudás, ill. az MBTI tipológia alapos ismerete szükséges, így az eszköcsomag a kerületi önkéntes csapatmentorok eszköztárába került be. Tőlük lehet és érdemes kérni a program megtartását, melyhez az ideális létszám 30-60 fő között határozható meg.

Ez a két program a legkézzelfoghatóbb és legkomplexebb élménypedagógiai program, amelyet a projektben kidolgoztunk. Mindkét célcsoport (kifelé és befelé) számára nagyon élvezetes és épületes, képességfejlesztő és tudásgyarapító, játékba ágyazott tanulást jelent.

„Nagyon hálás vagyok nektek a segítségért! Nélkületek sokat fogtam volna a fejem a Zsuzsi vonatos programnál milyen kézművesek legyenek. A Nagykállói programért pedig nem is tudom mit mondjak. Köszönöm, hogy segítettek ott is. Hiszem, hogy ez volt a 0.2 lépés egy új cserkészcsapat alakulásának!”

Ti mondtátok